Leonard Lelák, Viktória Lengyelová / Topography of sentiments / 13.3.-12.4.2020

Leonard Lelák, Viktória Lengyelová
/ Topography of sentiments


13.3.-12.4.2020vernisáž: 13.3.2020 o 19:00 hod
Temporary Parapet, Vlastenecké nám. 7, 851 01, Bratislava
otváracie hodiny: streda – piatok: 16:00 – 19:00„Keby naše oči boli citlivé na neutrína namiesto na fotóny, videli by sme žhavé jadrá hviezd . Zvuky sa dá vidieť , ako víria, vytvárajú krivky v priestore krajiny. Keby naše uši boli citlivé na širšiu škálu frekvencií zvukov , vyššie aj nižšie, počuli by sme predmety, čo „mlčia“ –kameň, hviezdu..“ M.Topinka
„Mieri k lúčom nedostupného svetla, vnímaného bez pomoci očí. Keď ale myseľ používa zmyselno, snaží sa povzniesť do špekulatívnej kontemplácie. V tej chvíli je pre ňu zo zmyselna najhodnotnejšie to, čo sa dá vnímať najľahšie: najjasnejšie slová, to, čo sa dá najvýraznejšie vidieť. Ak je totiž zmyslové vnímanie nejasné, zmysly samé vyjadriť pre myseľ zmyslovú nádheru nemôžu.“ D. Aeropagita
______________________________________________________________________

Táto emočná hmota potrebuje navigovať. Nech vidíš trošku svet, nielen predmety čo mlčia.
Attributes of war : tie, ktoré sú zhotovené človekom, môžu byť pozostatkom okázalosti, prestíže nejakej dôležitej postavy, minulosť nejakého boja alebo konfliktu na tom konkrétnom mieste, či úmrtie človeka. Dneškom slúžia ako spomienka. Zvyk tela z minulých životov, pozostatok postoja.
Na všetko sa pozerá z diaľky. Javí sa, že zastupuje objektívneho pozorovateľa vecí naokolo.
Predmety konvenčných prianí : ostáva opar, zhmotnenie, škrupina neznámeho pôvodu oddeľujúca sa od celku v kútoch , na skrytých miestach .. Chcem vedieť viac, chcem sa dostať do autentickosti, do chvíle zrodu milovanej formy. Mokvavé polia obalím do šperku v ktorom sa vyníma celá nádhera sveta.
Súkromnosť: rozprestrie sa bytosť, ktorá ochromí oblasť a čitatelia vstupujú do poľa podivnej nereálnosti. Všetky veci začínajú byť inými, odlišnými a prirodzený svet sa začína „meniť“ aby sa svojím vlastným presýteným scitlivením až znecitlivením, mohol pripraviť pre príchod iného.
Autori sú študenti na Fakulte umení v Košiciach. Leonard Lelák (1995) v Ateliéri slobodnej kreativity 3D pod vedením Radovana Čerevku a Viktória Lengyelová (1994) v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby u prof. Petra Rónaia. Spája ich stála ateliérová tvorba.

Výstavný program galérie Temporary parapet v roku 2020 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.